

W poprzednim wpisie wprowadziłem Was w tematykę pośredników transakcyjnych. Dzisiaj przejdziemy do omówienia pierwszych regulacji prawnych, których znajomość jest niezwykle przydatna w rozmowach z osobą, która oferuje pomoc w prowadzeniu kariery zawodniczej.
Wymogi stawiane przed osobą chętną do wykonywania zawodu pośrednika, a także jej prawa i obowiązki są określone w przepisach Polskiego Związku Piłki Nożnej, uchwalanych wedle wytycznych FIFA. Niektóre z nich z pewnością mogą być trudne w interpretacji bez znajomości niektórych pojęć lub odniesienia do innych regulacji. Dlatego chciałbym Wam pomóc w zapoznaniu się z nimi.
Zacznijmy od samego początku – omawiając to, w jaki sposób można uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu pośrednika. Polski Związek Piłki Nożnej uregulował funkcjonowanie pośredników transakcyjnych w Uchwale nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku. Zgodnie z jej art. 1 ust. 5, pośrednikiem transakcyjnym (czyli potocznie mówiąc agentem piłkarskim) może być osoba fizyczna, prawna lub inna jednostka organizacyjna, zarejestrowana w PZPN, która nieodpłatnie lub za wynagrodzeniem reprezentuje Klub lub zawodnika przy negocjacjach i zawieraniu umowy transferowej, względnie Kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej.
Wpisu do systemu rejestracyjnego PZPN dokonuje sam agent przez internet, a PZPN jedynie ten wpis potwierdza.
Ponadto potrzebne są jeszcze:
- uiszczenie opłaty rejestracyjnej,
- wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawodowej,
- wysłanie dokumentów potrzebnych do rejestracji listem poleconym do PZPN.
Rejestracja pośrednika kończy się po dokonaniu weryfikacji przesłanych danych. Ta z kolei powinna nastąpić w ciągu 24 godzin od wypełnienia wymaganych formalności. Jak widać, uzyskanie uprawnień pośrednika transakcyjnego nie jest szczególnie trudne.
Autor: Mateusz Piłat, specjalista EduSport w zakresie doradztwa prawnego