

Rozpoczynamy cykl wpisów o tematyce prawniczej, która przybliży Wam wiele zagadnień związanych z kluczowymi decyzjami mającymi wpływ na początki przygody ze sportem. Skupimy się na piłce nożnej, ale zapewniamy, że osoby, które uprawiają inne dyscypliny również znajdą coś dla siebie. Co bardzo istotne, wpisy w niniejszym cyklu będą pomocne nie tylko sportowcom, ale mogą być wartościowe dla rodziców młodzieży dopiero wchodzącej, często niezwykle gwałtownie, w świat zawodowego sportu.
Kilka lat doświadczeń w postaci współpracy z klubami, agencjami menedżerskimi i zawodnikami występującymi zarówno w niewielkich, regionalnych klubach, jak i młodzieżowych reprezentacjach naszego kraju, zespołach Ekstraklasy, czy decydującymi się na wyjazd do dużego zachodniego klubu, sprawiło, że wybór pierwszego tematu w niniejszym cyklu był niezwykle prosty. Będzie to działalność agentów piłkarskich, fachowo nazywanych pośrednikami transakcyjnymi. W swojej praktyce doświadczyłem wielu sytuacji, w których zawodnicy, niestety wskutek braku odpowiedniej wiedzy, popełnili błędy, które miały ogromny wpływ na ich karierę sportową. Jako EduSport postanowiliśmy przybliżyć omawianą tematykę, żywiąc nadzieję, że pomoże to w świadomym wejściu w zawodową piłkę nożną.
Chcąc w sposób całościowy podjąć tak istotny, a zarazem rozległy temat, nie sposób ograniczyć się do krótkiego wpisu. Dlatego postanowiliśmy zagadnienie podzielić na kilka części, które będą pojawiały się w najbliższych tygodniach. Wspomnę o rysie historycznym wprowadzania kluczowych zmian w regulacjach FIFA, następnie o przepisach obowiązujących w Polsce i obowiązkach nałożonych na osoby chcące zajmować się pośrednictwem transakcyjnym. Na koniec zajmę się ważnymi wskazówkami mogącymi pomóc w zawieraniu umowy z pośrednikiem.
Startujemy!
W 2014 roku FIFA złagodziła wymogi stawiane pośrednikom transakcyjnym. Najważniejsza zmiana polegała na rezygnacji z konieczności wyrobienia licencji i zdania egzaminu przez kandydata na pośrednika transakcyjnego. Zamiast tego wprowadzono system rejestracji, która następuje automatycznie po dokonaniu zgłoszenia i spełnieniu dość łagodnych wymagań (m.in. co do ubezpieczenia). W miejsce licencji Agenta FIFA międzynarodowa federacja piłkarska wprowadziła definicję pośrednika, zgodnie z którą pośrednikiem może zostać osoba fizyczna lub prawna, która odpłatnie lub nieodpłatnie reprezentuje zawodnika i/lub klub w negocjacjach mających na celu zawarcie kontraktu zawodniczego lub reprezentuje kluby w negocjacjach. W myśl nowych zasad to poszczególne federacje stworzyły system nadzorowania działalności osób zajmujących się pośrednictwem transferowym w każdym kraju. W związku z tym, konieczna stała się rejestracja w związku piłkarskim.
Kolejną bardzo istotną zmianą było zniesienie limitu dwóch lat, na jaki może być zawarta umowa pomiędzy pośrednikiem transakcyjnym a zawodnikiem. Wedle nowych zasad, to pośrednik i zawodnik sami ustalają długość okresu obowiązywania umowy pomiędzy nimi. Ponadto FIFA ustanowiła minimalne wymogi, które musiały być podstawą uchwalania regulacji tworzonych przez federacje krajowe. W kolejnych wpisach przedstawię te wymogi na przykładzie Polski.
FIFA liberalizując przepisy dotyczące pośredników transakcyjnych starała się znaleźć pewne rozwiązanie, które pozwoliło rozpocząć działalność w roli pośrednika całkowicie nowym osobom, stwarzając konkurencję działającym przez wiele lat bardzo wpływowym agentom FIFA, a zarazem próbowała stworzyć swoisty bezpiecznik obawiając się napływu przypadkowych ludzi. Całkowita deregulacja byłaby na pewno skrajnie nieodpowiedzialna. Obecny system też ma jednak wielu krytyków. Trwają prace nad przywróceniem systemu licencji. To jednak jest niepewna przyszłość.
Z uwagi na to, że umowa z pośrednikiem transakcyjnym jest bezdyskusyjnie jedną z pierwszych zawieranych przez młodych zawodników, niestety często niezdających sobie sprawy z jej wagi, konsekwencji, a czasami nawet poszczególnych zapisów, będę podejmować ten temat w kolejnych częściach cyklu. Mam nadzieję, że pozwoli to jak największej liczbie zawodników na podejmowanie decyzji w sposób świadomy i pozbawiony pochopnego działania. Chodzi bowiem o wybór, który będzie miał niebagatelny wpływ na ich życie.
Autor: Mateusz Piłat, specjalista EduSport w zakresie doradztwa prawnego