

Z każdym kolejnym rokiem zawodowi sportowcy coraz częściej decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jedno z pierwszych pytań, które otrzymuję od sportowców po założeniu przez nich własnej firmy, dotyczy leasingu samochodowego. W poniższym artykule znajdziesz informacje, na czym polega leasing, ile kosztuje, jakie są rodzaje oraz plusy i minusy jednego z najpopularniejszych źródeł finansowania na polskim rynku.
1. Czym jest leasing
Leasing jest nowoczesną formą finansowania łączącą elementy kredytu oraz dzierżawy. Pozwala Ci na zakup auta bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. Otrzymujesz wyłączne prawo do użytkowania samochodu na warunkach określonych w umowie. Umowa jest zawierana na czas określony, a w trakcie jej trwania auto nie stanowi Twojej własności. Jako leasingobiorca jesteś zobowiązany do regulowania miesięcznych rat według harmonogramu spłat zawartego w umowie leasingowej. Po upływie okresu leasingu masz prawo do wykupu pojazdu po cenie dużo niższej niż jego aktualna wartość rynkowa.
2. Różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym
Jeśli interesuje Cię auto w leasingu, najpierw powinieneś wiedzieć, czym i jak bardzo różnią się od siebie leasing operacyjny i finansowy. Dzięki temu wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla siebie.
W leasingu operacyjnym podatek VAT nalicza się stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty. Przy leasingu finansowym całość podatku zapłacisz wraz z pierwszą ratą leasingową, a do kosztów uzyskania przychodu włączysz jedynie odsetki od rat, a nie całą ratę. Leasing operacyjny umożliwi Ci zaliczenie w koszty uzyskania przychodu niemal wszystkich wydatków powiązanych z leasingowanym samochodem. W przypadku leasingu na auto będzie to – oprócz raty leasingowej – opłata wstępna, wydatki na paliwo czy przegląd samochodu. Odpisu amortyzacyjnego dokonasz jednak wyłącznie wtedy, gdy posiadasz leasing finansowy, w którym od samego początku jesteś posiadaczem leasingowanego samochodu. W leasingu operacyjnym to leasingodawca jako właściciel pojazdu zapisuje samochód jako środek trwały w swojej ewidencji. Umowa w leasingu operacyjnym zawierana jest na minimum 40% czasu amortyzacji środka trwałego. W przypadku leasingu finansowego będzie to umowa na czas określony, ale bez minimalnego okresu jej trwania. To, na jak długo podpiszesz taką umowę z leasingodawcą, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb.
Leasing operacyjny a leasing finansowy
|
3. Leasing samochodowy dla nowych firm
Jako prowadzący nową działalność gospodarczą możesz starać się otrzymać leasing już w pierwszym miesiącu prowadzenia firmy. Wiąże się to z podwyższoną opłatą wstępną za samochód. Do zawarcia umowy będą potrzebne tylko dokumenty rejestrowe – NIP, REGON i dowód osobisty – oraz wniosek leasingowy. Jeżeli zdecydujesz się na leasing na samochód używany, niezbędna będzie jeszcze wycena rzeczoznawcy.
4. Leasing aut używanych
Im nowszy samochód, tym łatwiej o dobry leasing. Choć umowę leasingową podpiszesz na pojazd nie starszy niż 5–6 lat, pamiętaj, że wiek pojazdu i okres leasingu nie mogą łącznie przekroczyć 8 lat. W przypadku leasingu samochodów używanych stosuje się nieco wyższą opłatę wstępną, zwykle na poziomie 15–20%. Sprzedawca auta powinien wystawić Ci pełną fakturę z 23-procentowym podatkiem VAT. Bardzo istotne znaczenie dla firmy leasingowej ma to, kto samochód Ci sprzedaje. Może być to komis lub osoba prywatna. Możliwy jest też leasing samochodów sprowadzanych z Unii Europejskiej – w takim przypadku konieczna będzie wycena rzeczoznawcy, który oceni stan techniczny kupowanego pojazdu.
5. Wykup leasingowanego auta
W momencie gdy dokonasz przelewu ostatniej raty leasingowej, masz określony czas na podjęcie decyzji, czy chcesz wykupić leasingowany samochód. Jeśli uznasz, że tak, otrzymasz fakturę sprzedaży i auto stanie się Twoją własnością. Jeśli nie będziesz zainteresowany wykupem, to masz dwie możliwości: możesz wykupić auto i odsprzedać je innej osobie bądź zrezygnować z wykupu, a w zamian otrzymasz wynagrodzenie, które wypłaci Ci leasingodawca.
6. Plusy i minusy leasingu samochodowego
Plusy | Minusy |
Uproszczone zasady udzielania leasingu. | Sztywne zasady określające czas trwania umowy. |
Brak wpływu na zmniejszenie zdolności kredytowej. | Samochód nie jest własnością firmy. |
Możliwość ustalenia wysokości rat. | |
Możliwość obniżenia podatku dochodowego poprzez wrzucenie całości raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu. |