

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony inwestowaniu w złoto. Od dziesięcioleci złoto stanowi ciekawą alternatywę inwestycyjną. Moim celem będzie przedstawienie plusów i minusów inwestowania w złoto, a także wyjaśnienie, gdzie kupować, trzymać i sprzedawać złoto oraz dlaczego unikać długiej dostawy terminowej. Wpis ten stanowi krótki przewodnik inwestycji w złoto.
1. Dlaczego warto inwestować w złoto
Inwestycja w złoto to dobry pomysł dla sportowców jako długoterminowych inwestorów, wolących budować swój portfel na lata z myślą o końcu kariery, a nie na jeden sezon. Inwestowanie w ten kruszec jest nazywane bezpieczną przystanią dla osób, które ostrożnie wchodzą na rynek finansowy i którym nie zależy na nagłym przyroście kapitału, bądź dla tych, którzy mają już zainwestowane środki finansowe w kilka mieszkań lub fundusze inwestycje i szukają w złocie ciekawej alternatywy inwestycyjnej. Inwestowanie w złoto to przede wszystkim ochrona kapitału. Przez tysiące lat za złoto można było dostać praktycznie wszystko. Co najciekawsze, złoto generalnie nie straciło na swojej wartości. Stare monety sprzed kilkuset lat po przetopieniu ich na sztabki nadal miałyby sporą wartość, porównywalną zapewne do chwili ich wybicia. W przypadku nadejścia dużego kryzysu finansowego i potencjalnych masowych bankructw państw złoto – w przeciwieństwie do gotówki – nie będzie traciło na wartości.
2. Możliwości zakupu złota
Gdy podejmiemy decyzję o inwestycji w złoto, spotkamy się z kilkoma możliwościami. Możemy bowiem kupić w sklepie fizyczne sztabki lub monety bądź – za pośrednictwem rachunku maklerskiego założonego w banku – różnego rodzaju certyfikaty odwzorowujące kurs złota na giełdzie w Londynie. Certyfikaty na złoto mają być w definicji instrumentami bezpiecznymi. Są one zobowiązaniem wystawcy do wydania określonej ilości złota, niemniej jednak nabywając certyfikat, kupujemy taki sam papier jak banknoty podatne na zawirowania rynku finansowego. Dlatego w przypadku długoterminowych inwestycji mających na celu zabezpieczenie realnej wartości naszego kapitału w grę wchodzi tylko i wyłącznie złoto fizyczne w postaci sztabek lub monet.
3. Jakie sztabki i monety warto kupić
Gdy zdecydujesz się na zakup sztabek złota, to powinieneś kupować te wybite przez wielkich, światowych producentów, tj. Heraeus, Umicore czy PAMP. Kupno regionalnej polskiej sztabki może być tańsze, ale utrudni Ci jej zbycie w późniejszym terminie ze względu na mniejszą rozpoznawalność. Jeśli chodzi o monety, to możesz ograniczyć wybór do zakupu pięciu rodzajów: Krugerrand, American Eagle, Maple Leaf, Wiener Philharmoniker oraz Suweren. Są one najpopularniejsze, najtańsze i naprawdę nie ma powodu, żeby szukać czegoś innego. Najlepiej jest kupować monety o masie jednej uncji. Monety nie są numerowane, co zapewnia większą anonimowość, a ich rozmiary są powszechnie znane i łatwe do sprawdzenia. We wspomnianych mennicach i u dilerów znajdziesz ich duży wybór.
4. Gdzie kupować złoto i dlaczego unikać długiej dostawy terminowej
Złoto kupisz w mennicach, tj. Mennicy Polskiej, Wrocławskiej, Skarbowej czy w Narodowym Banku Polskim, bądź u dilerów rynkowych. Najlepiej kupować u takich pośredników, którzy mają już ugruntowaną reputację na rynku. Większość z nich prowadzi sprzedaż przez Internet i dolicza swoją marżę na złocie – zwykle należy założyć konto, zamówić towar, a następnie dokonać płatności on-line. Złoto można odebrać osobiście lub za pomocą kuriera. Odradzam kupowanie złota przez portal Allegro. Na Allegro było już kilka przekrętów, przez które kupujący zostawali z pustymi rękami. Dodatkowo należy uważać na oferty długiej dostawy terminowej. Kupując złoto u dilera, sprawdź dokładnie termin dostawy. Powinien on wynosić maksymalnie tydzień. W przypadku dostawy wynoszącej kilka tygodni nieuczciwy pośrednik przez wspomniane kilka tygodni obraca Twoimi pieniędzmi, a Ty finalnie możesz nawet nie dostać obiecanego złota, za które zapłaciłeś.
5. Gdzie trzymać złoto
Najbezpieczniejszym miejscem na przechowywanie złota jest skrytka bankowa. Pomimo opłat miesięcznych za ich korzystanie jest to opcja lepsza niż trzymanie sztabek złota i monet we własnym mieszkaniu. Przy ewentualnym włamaniu do mieszkania nie warto moim zdaniem ryzykować utraty swojego majątku. Jeśli szkoda Ci płacić miesięcznie za skrytkę bankową, to możesz zastanowić się nad jednorazowym większym wydatkiem i zamontowaniem w mieszkaniu sejfu, w którym będziesz przechowywać złoto.
6. Gdzie sprzedać złoto
- Lombardy – zawsze przyjmą złoto w każdej ilości. Zrobią to bardzo chętnie, ponieważ cena, jaką zaoferują, będziesz absurdalnie niska, kilkadziesiąt procent poniżej ceny rynkowej. Odradzam sprzedaż złota w lombardzie.
- Komisy kruszców – możesz zanieść tam swoje sztabki i monety, a wyspecjalizowana firma spróbuje sprzedać metal. Będziesz musiał jednak zaczekać, aż firma to zrobi, a za sam proces sprzedaży z pewnością doliczy marżę, pozbawiając Cię znacznej części zysku. Podobnie jak w przypadku lombardu, odradzam sprzedaż w komisach.
- Skupy metali – w przeciwieństwie do komisów skupy od razu wypłacą Ci pieniądze za kruszec. Takie punkty najczęściej prowadzą jubilerzy, większe kantory, mennice skarbowe czy dilerzy złota. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży złota sprawdź i porównaj ceny przynajmniej w kilku punktach. Zanieś swoje sztabki i monety osobiście do sklepu stacjonarnego. Jest to bezpieczniejszy sposób niż zamawianie kuriera.
7. Plusy i minusy inwestowania w złoto
Inwestowanie w złoto niesie ze sobą dwa minusy. Pierwszym z nich jest fakt, że inwestycja ta jest mało płynna, wolniej i ciężej sfinalizować ją niż sprzedaż akcji bądź jednostek funduszy inwestycyjnych. Drugi minus jest taki, że inwestor na polskim rynku musi liczyć się z ryzykiem kursów walutowych, ponieważ kurs złota jest najczęściej notowany w dolarach amerykańskich. Na szczęście inwestycja w złoto ma też dużo zalet. Złoto od wieków było sprawdzoną walutą, m.in. podczas konfliktów na świecie, a dodatkowo ma na rynku wartość nie tylko inwestycyjną, lecz także kolekcjonerską. Dlatego na wartość złota składa się – prócz wyłącznie ceny – również wartość kolekcjonerska monet i sztabek. Inwestycje w złoto należą raczej do tych, które określa się mianem długookresowych. To doskonały sposób na budowanie swojego portfela na lata dla osób cierpliwych oraz posiadających już w swoim portfelu lokaty i nieruchomości.