

Często słyszę od sportowców, że czują chęć lub potrzebę kupienia mieszkania dla siebie bądź pod wynajem. W świecie sportu jest coraz więcej zawodników, którzy wolą mieć więcej mieszkań na wynajem niż samochodów w garażu. Taki trend bardzo cieszy. Jak zatem profesjonalnie zabrać się do kupna mieszkania, gdzie szukać okazji, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie formalności trzeba spełnić po jego zakupieniu?
Wszystko w poniższym artykule!
1. Gdzie mam szukać mieszkania?
Obecnie jest wiele miejsc, w których możesz wyszukać ciekawą ofertę mieszkaniową. W dobie internetu znajdziesz sporo portali internetowych, na których ogłaszają się osoby sprzedające nieruchomości. Oferty dotyczące mieszkań znajdziesz również u pośredników nieruchomości, działających w każdym mieście Polski, u deweloperów oraz, co wymaga większej wiedzy i nieco wysiłku, w spółdzielniach mieszkaniowych czy u komorników, którzy wystawiają zadłużone mieszkania na licytację.
2. Jakiego rodzaju mieszkania powinienem szukać?
Wiele zależy od tego, co jest Twoim celem w zakupie nieruchomości. Co do zasady występują trzy rodzaje mieszkań, które możesz kupić. Mieszkanie dla siebie, które będzie zaspokajało Twoje potrzeby mieszkaniowe, mieszkanie pod wynajem, które będziesz wynajmował studentom, rodzinom z dziećmi i na którym będziesz zarabiał długoterminowo, bądź mieszkanie pod remont i szybką sprzedaż z zyskiem (jest to tzw. flipowanie).
3. Czy warto korzystać z pomocy pośredników?
Jeśli dysponujesz wolnym czasem, wiedzą finansowo-prawną i interesuje Cię tematyka zakupu mieszkań, to wcale nie potrzebujesz agenta nieruchomości. Natomiast jeśli szukasz wygody i konkretnych ofert, zachęcam do zastanowienia się nad skorzystaniem z usług zaufanego i sprawdzonego agenta, dla którego liczy się przede wszystkim Twoje dobro, a nie własny zysk. Pośrednikowi za wykonaną pracę związaną z wyszukaniem mieszkania, negocjacją ceny i pomocą w aspektach prawnych płacisz najczęściej prowizję w wysokości 1–3% wartości mieszkania. Możesz również umówić się z pośrednikiem, że zapłacisz prowizję kwotową, a nie procentową. Zdarza się, że opłatę taką uiszcza tylko deweloper, od którego kupujesz mieszkanie.
4. Na co zwrócić uwagę, wybierając mieszkanie do zakupu?
Wybierając mieszkanie, skoncentruj się na dwóch aspektach – technicznym i prawnym lokalu. Zdecydowanie na plus dla Ciebie będzie, jeśli pójdziesz obejrzeć mieszkanie razem z zaufanym budowlańcem czy rzeczoznawcą, którzy ocenią wartość i stan techniczny lokalu. Zawsze przed zakupem warto sprawdzić stan podłogi, drzwi, okien, wycenić potencjalny remont mieszkania. Taką skrupulatną ocenę wykorzystasz do negocjacji ze sprzedającym. Natomiast jeśli chodzi o aspekt prawny nieruchomości, sprawdź koniecznie księgę wieczystą, wybierz się przed zakupem mieszkania do spółdzielni mieszkaniowej, aby upewnić się, czy lokal nie jest zadłużony lub czy obecni lokatorzy nie mają tzw. służebności, pozwalającej im przebywać aż do śmierci w mieszkaniu, nawet jeśli zmieni ono właściciela.
5. Czy warto negocjować cenę ze sprzedającym?
Zawsze warto negocjować cenę mieszkania ze sprzedającym, deweloperem czy z osobą prywatną. Przyjętą zasadą na rynku nieruchomości jest 10-procentowa obniżka ceny.
Dlatego pamiętaj, żeby spróbować – nic nie tracisz, a możesz wiele zyskać!
6. Podpisanie umowy rezerwacyjnej, przedwstępnej, aktu notarialnego – na co zwracać uwagę?
W przypadku wszelkich umów prawnych najrozsądniej korzystać z usług zaufanego prawnika, który sprawdzi uczciwość zapisów występujących w umowie. Nawet jedno słowo bądź zdanie możesz działać na Twoją korzyść lub przeciw Tobie. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i finanse.
7. Kiedy powinienem zacząć starać się o kredyt hipoteczny?
Przed rozpoczęciem poszukiwań mieszkania warto wybrać się do zaufanego doradcy finansowego, żeby ten obliczył Twoją zdolność kredytową i poinformował o wysokości kredytu, jakiego udzielą Ci banki. Czas na złożenie wniosku o kredyt hipoteczny przychodzi po wybraniu odpowiedniego mieszkania i podpisaniu umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej. O krokach, jakie trzeba w tym celu wykonać, pisałem w poprzednim artykule – zachęcam do jego przeczytania.
8. Jakie dodatkowe opłaty będę musiał uiścić przy zakupie mieszkania?
Opłata za zakup mieszkania to niestety nie wszystko. W swoim planie finansowym zakupu mieszkania musisz uwzględnić koszty sądowe za wpis do hipoteki, koszty notarialne, podatkowe, spółdzielcze, remontu czy kredytowe (jeśli zdecydujesz się na finansowanie zakupu mieszkania za pomocą kredytu hipotecznego). Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto wykonać – samemu bądź z pomocą zaufanego doradcy – kosztorys inwestycji, uwzględniający wszystkie opłaty, a następnie zastanowić się, czy stać Cię na taki zakup. Wielokrotnie widziałem sportowców zaskoczonych tym, że dodatkowe koszty mogą mocno ograniczyć opłacalność inwestycji.
9. Co powinienem zrobić, gdy stałem się już właścicielem mieszkania?
Po podpisaniu aktu przeniesienia własności, kiedy już staniesz się właścicielem mieszkania, powinieneś udać się do spółdzielni mieszkaniowej, aby wpisać się na listę mieszkańców i pobrać druk opłat czynszowych, oraz do gazowni, elektrowni w celu podpisania umów na swoje nazwisko. Pozwoli Ci to już od następnego miesiąca opłacać rachunki za media bez żadnych komplikacji, jaką może być np. konieczność uiszczenia opłat na dane osobowe poprzedniego właściciela.
Autor: Michał Jonczyk, doradca sportowy EduSport