W poprzednim artykule z cyklu Wszystko o finansach sportowców TUTAJ skupiłem się na błędach, jakie sportowcy popełniają w zarządzaniu swoimi finansami. Dzisiaj mam dla Ciebie dziewięć porad dotyczących tego, jak ogarnąć własne fundusze. Artykuł jest dla zawodników, którzy chcą stopniowo coraz lepiej zarządzać swoimi pieniędzmi. Oto dziewięć podpowiedzi, dzięki którym dowiesz się, jak budować dobre podstawy finansów osobistych.
- Wydawaj mniej, niż zarabiasz
To absolutnie podstawowa zasada w świecie finansów. Prosta i logiczna. Tylko ilu z nas dokładnie zna kwotę swoich miesięcznych i rocznych wydatków? W wyliczeniu wysokości wydatków miesięcznych z pewnością pomoże Ci zestawienie finansowe źródeł i kwot przychodów oraz ponoszonych kosztów.
- Planuj co miesiąc budżet osobisty
Planowanie budżetu osobistego to fundament bezpieczeństwa finansowego. Zwłaszcza wtedy, gdy nie wiemy, gdzie rozchodzą się nasze pieniądze. Twórz co miesiąc plan swoich przychodów i wydatków, określ przeznaczenie pieniędzy, które zarabiasz. Następnie, w danym miesiącu, sprawdzaj, czy Twoje wydatki pokrywają się z planem, który przygotowałeś. W kontroli wydatków pomocne będzie płacenie za większość rzeczy kartą debetową i sprawdzanie historii płatności w bankowości elektronicznej.
- Zbuduj poduszkę finansową
Kolejnym ważnym elementem zarządzania finansami jest zbudowanie poduszki finansowej. Polega to na odłożeniu kwoty oszczędności stanowiącej równowartość naszych kosztów z 6–12 miesięcy. Oczywiście kompletowanie poduszki finansowej to długotrwały proces. Z miesiąca na miesiąc odkładaj swoje nadwyżki finansowe na osobne konto oszczędnościowe. Gdy już zbudujesz odpowiednio wysoką poduszkę finansową, to urosną Twoja pewność siebie i Twoje poczucie bezpieczeństwa. Poduszka finansowa uchroni Cię w momencie przejściowych problemów finansowych, które mogą wystąpić w przypadku, gdy klub będzie zalegać z wypłatą wynagrodzenia, postanowi rozwiązać kontrakt czy będziesz musiał ponieść koszty nieprzewidzianej operacji.
- Nie zaciągaj długów – poza kredytem hipotecznym
Żyj za to, co masz tu i teraz. Jeśli na coś nie wystarcza Ci pieniędzy, to znaczy, że Cię na to nie stać. Tak po prostu. Pożyczki i kredyty konsumenckie to zło. Pamiętaj, że zaciągając kredyt gotówkowy na samochód, tracisz podwójnie. Po pierwsze oddajesz bankowi więcej pieniędzy, niż pożyczyłeś, a po drugie Twoje auto z miesiąca na miesiąc ma coraz mniejszą wartość. Samochód to nie inwestycja. Jedynym dobrym kredytem jest kredyt hipoteczny. Jest on zdecydowanie mniej oprocentowany niż inne pożyczki i pomoże Ci kupić mieszkanie.
- Nawet gdy Twoje zarobki rosną, wydatki utrzymuj na tym samym poziomie co przed podwyżką
W jednym z wywiadów były piłkarz Arkadiusz Głowacki stwierdził, że jeśli młodemu zawodnikowi starcza na życie kwota, jaką otrzymuje w ramach dotychczasowego kontraktu, to po ewentualnej podwyżce nie powinien zwiększać wydatków na ciuchy, zegarki i inne błyskotki. Przy wzroście zarobków zainwestuj przede wszystkim w swój rozwój – dodatkowy trening, sprzęt do regeneracji – a pozostałą część nadwyżki finansowej wpłać na konto oszczędnościowe. Dzięki temu, zamiast wydawać na ciuchy w galeriach handlowych, zbudujesz poduszkę finansową.
- Zwiększaj swoje zarobki
Najprostszym sposobem na wzrost Twoich oszczędności jest zwiększenie zarobków przy jednoczesnym zachowaniu wydatków na tym samym, stałym poziomie. Pamiętaj, że w zależności od dyscypliny, jaką uprawiasz, Twoja kariera zawodowa może trwać maksymalnie 15–18 lat. Traktuj ten okres jako trampolinę służącą do osiągania coraz większych zarobków i szansę na zabezpieczenie siebie i swoich bliskich na resztę życia. Bądź ambitny i staraj się wykorzystać ten czas jak najlepiej.
- Spłać wszystkie swoje długi
Jeżeli masz długi, to ich spłata jest najlepszą inwestycją, jakiej możesz dokonać. Na tej decyzji zyskają Twoje finanse oraz dobre samopoczucie. Dodatkowo, regulując wszystkie swoje zobowiązania, zyskasz pewność, że nie zapomnisz o spłacie raty kredytowej, co mogłoby spowodować konieczność uiszczenia dodatkowych odsetek i narazić Cię na ponadplanowe koszty.
- Unikaj produktów finansowych, których nie rozumiesz
Jak już wspominałem w pierwszym artykule na blogu (link), to, że lubisz jeść w restauracjach, nie spowoduje, że będziesz umiał świetnie prowadzić własną. Nie polegaj na podpowiedziach „doradców finansowych”, którzy nawijają makaron na uszy, chwaląc własne produkty finansowe. Jeśli czegoś nie rozumiesz, miej odwagę pytać o szczegóły. Podejmuj decyzje tylko wtedy, gdy dysponujesz odpowiedziami na wszystkie swoje pytania.
- Określ swoje cele finansowe i świadomie oraz konsekwentnie do nich zmierzaj
Jeśli znamy swój cel, prościej jest nam dążyć do niego. Podobnie jest z celami finansowymi. Gdy określisz już, na jakim poziomie chcesz żyć każdego miesiąca, ile lat pozostało Ci do końca kariery i jaką kwotę musisz zgromadzić na koncie, to łatwiej będzie Ci zbudować odpowiedni plan finansowy. Dzięki celom będziesz wiedział, ile pieniędzy odkładać miesięcznie oraz na co możesz sobie pozwolić w zakresie miesięcznego budżetu osobistego.
W ramach podsumowania tego wpisu chcę Cię pozostawić z czterema krótkimi wnioskami:
- Zarządzanie finansami osobistymi nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.
- Nikt Cię nie wyręczy w zarządzaniu Twoim życiem i Twoimi finansami.
- Jesteś najlepszym doradcą finansowym dla siebie samego.
- Zastosowanie kilku prostych zasad spowoduje, że znajdziesz się w lepszej sytuacji
niż 80% sportowców w Polsce.
Już teraz zapraszam Cię serdecznie na mój kolejny wpis, poświęcony tworzeniu miesięcznego budżetu osobistego TUTAJ.
*tworząc wpis, korzystałem z wiedzy zawartej na blogu Michała Szafrańskiego – Jak oszczędzać pieniądze?. Dzięki, Michał! 😉
Autor: Michał Jonczyk, doradca sportowy EduSport