Jakie praktyczne narzędzia i strategie mentalne zastosować by opanować swoje emocje?
Fundamentalne zasady fizjologii i psychologii opisane w poprzednim artykule (TUTAJ) w jasny sposób pokazują nam możliwości zwiększenia kontroli nad naszymi emocjami. Jak tego dokonać konkretnie na boisku wyjaśniamy poniżej, prezentując 5 najskuteczniejszych narzędzi kontroli emocji w sporcie i w życiu.
1. Power posing
Profesor uniwersytetu Harvarda Amy Cuddy przeprowadziła badania, w których udowodniła, że świadoma zmiana postawy ciała (przybranie jednej z tzw. power poses), w stosunkowo krótkim czasie pozytywnie wpływa na wzmocnienie poczucia pewności siebie (poprzez zwiększenie wydzielania testosteronu) i obniżenie poziomu stresu (redukcję ilości kortyzolu we krwi). Kontrola własnej sylwetki w trakcie meczu, a zwłaszcza w jego kluczowych momentach, ma duże znaczenie dla opanowania emocji. Głowa uniesiona do góry, wyprostowane plecy i wypięta klatka piersiowa są jasnym sygnałem dla mózgu, że jesteśmy pewni siebie i to niezależnie od zdarzeń zachodzących na boisku.
2. Kontrola dialogu
Każdego dnia w naszej głowie pojawia się ok. 60.000 myśli, które mózg wytwarza w zdecydowanej większości w sposób automatyczny, czyli poza naszą świadomą kontrolą. Niestety często większość z tych myśli ma charakter negatywny. Najczęściej martwimy się czymś, obawiamy się czegoś lub na coś narzekamy. Prostym sposobem na opanowanie myśli jest świadome mówienie do siebie, czyli kontrolowany dialog wewnętrzny. Jeżeli w trakcie meczu będziemy używać odpowiednich, wcześniej zaplanowanych słów kluczy, to przekierują one naszą uwagę i myśli tak, by pozytywnie wesprzeć nas w naszych wysiłkach. Świetnym przykładem takich słów kluczy są krótkie polecania, dotyczące realizacji założeń taktycznych i technicznych na boisku. Polecenie: nisko na nogach, agresywnie w obronie, skanuj przestrzeń czy głowa wysoko, są doskonałym przykładem dobrze dobranego dialogu.