1. Wstęp
Wybuchy złości Sereny Williams w finale US Open, załamanie nerwowe Rogera Federera w meczu z nisko notowanym rywalem, czerwona kartka dla Zinedina Zidana za uderzenie głową Materazziego w finale mistrzostw świata, czy ugryzienie Chielliniego przez Suareza, to wyjątkowe sytuacje w sporcie, które jednak na długo pozostają w pamięci kibiców i fanów.
Nawet najwięksi mistrzowie miewają momenty, w których nie są w stanie zapanować nad swoimi emocjami. To co jednak odróżnia najlepszych od przeciętnych, to fakt, że utrata kontroli zdarza im zdecydowanie rzadziej.
Dotarcie na sportowy szczyt wiąże się z cierpliwością w rozwijaniu umiejętności kontrolowania swoich odruchów emocjonalnych. Wszyscy mistrzowie wcześniej czy później zdają sobie sprawę z tego, że panowania nad emocjami można, a nawet trzeba się nauczyć. Nikt z nich nie rodzi się ze zdolnością do takiej kontroli. Każdy może jednak poprzez odpowiedni trening i systematyczne ćwiczenia osiągnąć mistrzowski poziom opanowania.
2. Od czego najlepiej zacząć?
Na początku warto zrozumieć, jak działają emocje i jak w ogóle powstają? Dzięki temu stanie się jasne, w jaki sposób można nad nimi zapanować.
Na schemacie poniżej wyjaśniony został typowy mechanizm działania tzw. pętli emocji, czyli najczęstszej reakcji organizmu na pojawiającą się sytuację stresową i każdą inną.