

Dzisiejszy wpis będzie kontynuacją omawiania regulacji prawnych dotyczących wymogów nałożonych na osoby chcące prowadzić działalność agenta piłkarskiego w Polsce.
Jak ostatnio wspomniałem, Polski Związek Piłki Nożnej uregulował funkcjonowanie pośredników transakcyjnych w Uchwale nr III/42 z dnia 27 marca 2015 roku. Uzyskanie uprawnień umożliwiających wykonywanie tego zawodu nie jest skomplikowane. Po spełnieniu wymogów formalnych następuje weryfikacja przesłanych danych i rejestracja pośrednika w systemie, która powinna nastąpić w ciągu 24 godzin.
Oprócz uiszczenia opłaty rejestracyjnej, wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i wysłania wymaganych dokumentów listem poleconym do PZPN, konieczne jest spełnienie warunków wymienionych w art. 2 ust. 3 wspomnianej Uchwały. Pośrednikiem nie może być osoba:
- sprawująca funkcje zarządzające, administracyjne, techniczne lub medyczne w FIFA, konfederacji kontynentalnej, krajowym lub regionalnym związku piłkarskim, lidze zawodowej oraz klubie piłkarskim,
- będąca członkiem tych organizacji, sędzią piłkarskim, sędzią asystentem, trenerem oraz instruktorem,
- w jakikolwiek sposób zobowiązana do przestrzegania Statutów FIFA i PZPN, podległa ich władztwu dyscyplinarnemu z każdego innego tytułu uczestnictwa w sporcie piłki nożnej.
Do wykonywania zawodu agenta piłkarskiego konieczna jest dobra opinia. Nie chodzi jedynie o postrzeganie pośrednika przez potencjalnych klientów, co oczywiście umożliwia jakąkolwiek działalność w zawodzie. W art. 2 ust. 4 Uchwały nr III/42 PZPN postawił wymóg w postaci konieczności posiadania nieposzlakowanej reputacji. Chodzi w szczególności o to, że potencjalny pośrednik nie może być osobą skazaną prawomocnym wyrokiem, a także podlegającą karze dyskwalifikacji lub karze regulaminowej.
Warunki postawione przed kandydatami do wykonywania zawodu agenta nie są trudnymi do spełnienia, szczególnie w stosunku do tych nałożonych przez przepisy obowiązujące przed 2015 rokiem. W kolejnych częściach cyklu przejdziemy do kolejnego etapu, następującego po rejestracji pośrednika w PZPN, a więc rozpoczęcia i prowadzenia działalności.
Autor: Mateusz Piłat, specjalista EduSport w zakresie doradztwa prawnego