

W poprzednim artykule skupiłem się na fundamencie mądrego zarządzania finansami osobistymi, jakim jest budżet miesięczny. Dzisiaj przyszedł czas na drugi z fundamentów – poduszkę finansową. Z artykułu dowiesz się, czym jest poduszka finansowa, dlaczego warto ją mieć, w jaki sposób ją budować oraz jaki poziom oszczędności zapewni Ci bezpieczeństwo finansowe.
1. Czym jest poduszka finansowa?
Mówiąc wprost, poduszka finansowa to Twoje zabezpieczenie finansowe w formie oszczędności na koncie bankowym, które zagwarantują Ci, że nie będziesz musiał pożyczać pieniędzy, by sfinansować niespodziewane wydatki. Poduszka finansowa daje szansę na wyjście bez szwanku z przejściowych życiowych problemów, których każdy z nas przecież doświadcza. Z perspektywy sportowca problemami takimi mogą być brak regularnych wypłat lub rozwiązanie kontraktu z klubem, operacja czy rehabilitacja, choroby bliskich bądź kosztowna naprawa auta.
2. Etapy budowania poduszki finansowej
Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której nie masz oszczędności, masz za to zadłużenie na karcie kredytowej bądź kilka kredytów gotówkowych, nadszedł czas, byś uporządkował swoje finanse i rozpoczął budowę poduszki finansowej. Pamiętaj, że Twój sportowy zegar tyka, nic nie trwa wiecznie, a kariera sportowa to dobry czas na zabezpieczenie swojej finansowej przyszłości. Oto trzy punkty, które musisz spełnić, by zbudować bezpieczeństwo finansowe (nie uwzględniają one omówionego w poprzednim artykule prowadzenia budżetu miesięcznego:
- Zbuduj fundusz awaryjny w wysokości 1000–2000 zł
Dla osoby nieposiadającej oszczędności zbudowanie funduszu awaryjnego to absolutnie priorytet! Taki fundusz pomoże Ci obronić się w sytuacjach podbramkowych – gdy zostaniesz zmuszony do poniesienia nieprzewidzianych wydatków lub kiedy klub będzie miał poślizg w wypłacaniu wynagrodzeń. - Spłać długi z karty kredytowej, kredyty gotówkowe
Życie ponad stan, powodujące potrzebę zaciągania długów, często uniemożliwia nam oszczędzanie. Jeżeli masz długi, a myślisz o budowie poduszki finansowej, powinieneś w pierwszej kolejności zadbać o ograniczenie kosztów życia oraz o to, by co miesiąc spłacać swoje zobowiązania. Jeśli nie masz planu na spłatę długu z karty kredytowej, to go opracuj – załóż sobie np., że będziesz przeznaczał 10% swojej wypłaty na uregulowanie należności. W przypadku gdy rata miesięczna Twojego kredytu gotówkowego wynosi 500 zł, postaraj się przelewać o 100 zł więcej, dzięki czemu szybciej spłacisz zadłużenie w banku, za które co miesiąc naliczane są odsetki. Trzymaj się planu, póki nie spłacisz wszystkich zobowiązań! - Zbuduj finansową poduszkę bezpieczeństwa, stanowiącą równowartość kosztów życia z 6–12 miesięcy
Jeśli utworzyłeś już fundusz awaryjny, spłaciłeś wszystkie swoje długi, przyszła pora na zbudowanie poduszki finansowej! Dlaczego poduszka finansowa ma stanowić równowartość kosztów życia z 6–12 miesięcy? Ponieważ zbudowanie oszczędności w tej wysokości spowoduje, że zyskasz czas niezbędny do przeczekania problemów – wynikających z opóźnień w płatności wynagrodzenia ze strony klubu, ze zmiany pracodawcy – zaś poczucie bezpieczeństwa płynące z ich posiadania wpłynie na Twoją formę sportową. Będziesz mógł spokojnie trenować i żyć, nie musząc martwić się, czy nie zabraknie Ci pieniędzy.
3. Miejsce składowania poduszek
Co do zasady gotówka zgromadzona jako poduszka finansowa ma być łatwo dostępna w razie nieprzewidzianych problemów. Z pewnością nie może być ulokowana w funduszach inwestycyjnych, akcjach bądź produktach z dużym ryzykiem straty. Najbardziej bezpieczną i prostą formą składowania poduszek bezpieczeństwa są konto oszczędnościowe bądź lokata bankowa. Nie musisz patrzeć na ich oprocentowanie. Pamiętaj, że łatwy i szybki dostęp do pieniędzy liczy się bardziej niż potencjalny zysk. Nigdy nie wiesz, kiedy zaistnieje konieczność skorzystania z finansów zgromadzonych na koncie!
Kolejny raz czuję się zobowiązany do podziękowania Michałowi Szafrańskiemu, prowadzącemu blog Jak oszczędzać pieniądze, za inspirację i wiedzę, z której skorzystałem, tworząc ten wpis.
Kolejny artykuł poświęcę tematyce kredytów hipotecznych. Już teraz zapraszam!