Każdy z nas lubi mieć i wydawać pieniądze. Galerie handlowe, reklamy w necie na każdym kroku zachęcają nas do zakupów, mając na celu wyciągnięcie naszych pieniędzy z portfeli. Tylko czy w całym tym szale zakupowym zastanawiamy się, ile pod koniec miesiąca zostanie nam pieniędzy na koncie? Z moich obserwacji wynika, że rzadko który sportowiec zdaje sobie sprawę, ile wynoszą jego miesięczne koszty życia. To duży błąd! Aby zapewnić sobie dobrą i spokojną finansową przyszłość, musisz wykonać pierwszy krok – zaplanować swój budżet osobisty. Czy to trudne? Udowodnię Ci, że nie. Można to zrobić nawet na kartce papieru!
- Dlaczego mam stworzyć budżet osobisty?
Budżet osobisty to, najprościej mówiąc, planowanie finansowej przyszłości. Umożliwia Ci on bieżącą kontrolę nad Twoją sytuacją finansową, pomaga świadomie i z wyprzedzeniem zarządzać pieniędzmi oraz generować nadwyżki finansowe. Stworzenie budżetu to pokazywanie Twoim pieniądzom, dokąd mają iść, byś nie musiał zastanawiać się, gdzie się rozeszły. Brzmi ciekawie?
- Jak stworzyć budżet osobisty?
Oto wskazówki, które krok po kroku wyjaśniają, jak to zrobić:
- Spisz kwotę wynagrodzenia i sporządź plan wydatków na bieżący miesiąc.
- Określ wysokość oszczędności na sporadyczne wydatki.
- Rozdysponuj nadwyżki finansowe.
- Ułożenie planu wydatków i zarobków na bieżący miesiąc
Weź czystą kartkę papieru, długopis i zarezerwuj sobie 30 minut. W lewym górnym roku kartki zapisz „Przychody” i zanotuj kwotę, która wpływa Ci miesięcznie na konto z klubu i ewentualnych innych źródeł. Świadomie nie uwzględniaj potencjalnych premii meczowych. Wpisz podstawową kwotę Twojego miesięcznego wynagrodzenia. Następnie w prawym górnym roku zapisz „Wydatki” i zanotuj wysokość wydatków stałych, które ponosisz co miesiąc. Proponuję spisać je według następujących kategorii:
- jedzenie;
- czynsz i opłaty mieszkaniowe;
- paliwo;
- kosmetyki;
- telewizja i internet;
- spłaty kredytu;
- rozrywka;
- ubrania;
Po wypisaniu wszystkich swoich kosztów stałych w proponowanych kategoriach podlicz łączną kwotę i zapisz ją w prawym dolnym rogu kartki papieru. Następnie odejmij kwotę przychodów od kwoty kosztów i sprawdź, ile pieniędzy zostaje w Twoim budżecie miesięcznym.
PRZYCHODY − KOSZTY = NADWYŻKA/STRATA W TWOIM BUDŻECIE
Czy pod koniec miesiąca w Twoim portfelu zostają pieniądze, czy jednak wydajesz więcej, niż zarabiasz, i jesteś zmuszony sięgać po swoje oszczędności?
- Określenie wysokości oszczędności na wydatki nieregularne
Zaplanowanie budżetu miesięcznego uwzględniającego wysokość przychodów i wydatków to nie wszystko, co musisz zrobić! Pora na stworzenie funduszu wydatków nieregularnych. Fundusz ten służy do odkładania pieniędzy na sporadyczne wydatki – takie, które potrafisz przewidzieć, ale które nie występują w bieżącym miesiącu. Tutaj odkładasz pieniądze na wakacje, zakup ubezpieczenia auta czy prezenty dla najbliższych oraz na inne wydatki, które planujesz ponieść w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Weź kolejną czystą kartkę papieru, długopis, zastanów się i wypisz je. Mogą to być np.:
- ubezpieczenie sportowe;
- ubezpieczenie mieszkania;
- wakacje;
- naprawy auta;
- prezenty na święta;
- darowizny na dom dziecka.
Po wypisaniu wszystkich rocznych wydatków nieregularnych podlicz łączną kwotę i zapisz ją na dole kartki papieru. Tyle jeszcze musisz zarobić, żebyś nie musiał podbierać pieniędzy z budżetu miesięcznego, jednocześnie go rujnując! Kolejna rzecz, jaką musisz wykonać, to podzielenie łącznej kwoty rocznej przez liczbę 12 miesięcy. Wynik, który otrzymasz, to kwota, jaką powinieneś oszczędzać na fundusz wydatków nieregularnych co miesiąc! Najlepiej jeśli dla tego funduszu otworzysz osobne konto w banku. To właśnie z tego konta będziesz brał pieniądze na wydatki, które ponosisz sporadycznie. Rozdzielając gotówkę na dwa konta, będziesz również lepiej kontrolował swój budżet miesięczny!
Przykład:
WYSOKOŚĆ MOICH ROCZNYCH WYDATKÓW NIEREGULARNYCH – 12 000 zł
12 000 zł : 12 miesięcy = 1000 zł
Co miesiąc oszczędzam i wpłacam na osobne konto 1000 zł na fundusz wydatków nieregularnych.
- Rozdysponowanie nadwyżek finansowych
Brawo! Wykonałeś już 80% planu. Ostatnim etapem tworzenia budżetu jest zaplanowanie, co zrobimy z nadwyżką finansową. Absolutnie kluczowe jest, by zaplanować docelowe przeznaczenie tej kwoty, jeszcze zanim w naszym portfelu fizycznie zobaczymy pieniądze. Jeśli bowiem tego nie zrobimy, istnieje duże ryzyko, że pojawi się pokusa nieplanowanego rozdysponowania tych środków. O tym, w jaki sposób mądrze zagospodarować swoją miesięczną nadwyżkę finansową, opowiem Ci już w następnym artykule na blogu, poświęconym tematyce poduszki finansowej – kolejnego fundamentu budującego stabilne finanse osobiste 😉
Autor: Michał Jonczyk, doradca sportowy EduSport